Pirts un baļļa |
Pirts "Pirts un pēršanās tas ir temats, par kuru var uzrakstīt simtiem grāmatu, bet šajā senajā Nav iespējams precīzi pateikt, kurā zemē pirmoreiz cilvēces vēsturē sāka būvēt telpas, kurās ar uguns, ūdens, akmens un koka palīdzību cilvēki iemācījās attīrīt savu organismu, veikt higiēnas procedūras un dziedināt. Pirts procedūra ir vienkārša, bet ar kādu aizrautību cilvēki tai nododas, kad sāk izjust tās sniegto baudu un iespējas. Stingra reglamenta, cik un ko katram darīt, nav, jo pēršanās process ir individuāls. Lai iegūtu visu, ko pēršanās var dot, jābūt maksimāli atvērtam pret notiekošo.
Baļļa jeb kubls Japānā kubls (pie mums baļļa) ir pirts vistiešākajā nozīmē.
Baļļa (kubls) bija novietota iekštelpās. Japānā to sauc par Furo - kubls vienai personai, ko vairāk izmanto personīgai lietošanai mājās, vai Sento - neliels baseins piepildīts ar karstu ūdeni, paredzēts vairākiem cilvēkiem. Tā ir vieta kur japāņi satiekas, apmainās domām, pārrunā ikdienas notikumus un vienojas par sadarbību. Japāņi karsējas vairākas reizes nedēļā, daži pat katru dienu atpūšas karstajā ūdenī pirms vakariņām. Pirms ieiešanas karstajā ūdenī nomazgājas un aplaistas ar karstu ūdeni, tad ielien ļoti karstā Furo ūdenī (45C-50C), kur uzturas 10-15 min. Tad ietinies halātā vai palagā, vai vēl papildus vilnas segā atguļas un turpina svīst vienu stundu, pēc tam noslaukas un dodas pastaigāties.
Japāņi Sento un Furo sauc par Dieva dāvanu.
Ja kublā ūdens vēl nav sakarsis, tad to var izmantot atvēsinošai peldei pēc parastās pirts. Īpaši labi ziemā, kad negribas krist ledusaukstā āliņģī, bet atvēsināties mērenas temperatūras ūdenī.
Baļļai ir arī profilaktisks un ārstējošs efekts.
Pirms iekāpt karstajā kublā noteikti vajadzētu nomazgāties dušā vai vismaz noskaloties.
|